مشاوره : 7561 117 0917

0 کاربر به این محصول رای داده اند. میانگین امتیاز : 0

المان های شهری

المان ( نماد ) شهری ، پیکره ای حجمی است از جنس فلز ، چوب ، شیشه ، کامپوزیت ، بتن و... که با استفاده از الگوهای گرافیکی و معماری وجنبه های تزیینی و به منظور نشان دادن مفهوم یا نوشته یا تاریخچه یا اطلاع رسانی یا جغرافیا و فرهنگ یا یادبود یا علامت خاصی در نمای شهری استفاده می شود و باعث زیبایی آن نقطه از شهر می شود به طوری که پس از قراردادن در سطح شهر افراد را به گونه ای جذب خود می نماید و ذهنشان را درگیر خود می کند که تا مدت ها در آن منطقه از شهر به صورت سمبلیک در آن منطقه قرار می گیرد و جزو شاخصه های آن منطقه می گردد.

این خصوصیت به ویژه برای توریستها و کسانیکه کمتر به منطقه مورد نظر رفت و آمد می کنند اهمیت دارد . زیرا که در مسیریابی و آدرس دهی صحیح برای پیدا نمودن یک منطقه خاص شهری اهمیت دارد.

از لحاظ اشکال ، المان ها به چند نوع هستند :

المان نمایشی : که در این نوع صرفا جنبه هنری مهم می باشد و مفهوم خاصی را بیان نمی کنند . به بیان دیگر ترکیبی است انتزاعی از برخورده احجام و صفحات و اشکال هندسی که تنها به لحاظ زیبایی شناسی و هنری می توانند با هر گروهی به صورت خاص ارتباط برقرار کنند .یعنی در هر مخاطبی احساسی متفاوت از ویژگی را به فرد القا می کنند . این گونه المان ها بیشتر در گالری های هنری و نمایشگاه ها دیده می شوند.

المان بیانی : هدف این نوع المان بیان مطلب خاص می باشد . یعنی مفهوم و رسالت خاصی در آن نهفته است . مثل ثبت واقعه در مکان خاص . که این نوع المان ها در میدان های شهری بیشتر دیده می شود .

المان عملکردی : در این نوع المان ها ، همانطور که از نامش پیداست علاوه بر مفهوم گرافیکی و معماری خاص ، کاربردی هم برای المان مذکور تعریف می شود . مثلا ایستگاه اتوبوسی که ترکیبی از ایستگاه و المان وهردو را در خود داشته باشد . مثال های دیگر ایستگاه های مترو ، کیوسک های تلفن، دکه های روزنامه فروشی ، سردرمکان های خدمات و اطلاع رسانی و یا چراغ ها و تاسیسات شهری . و درصورتیکه این المان ها دارای طراحی قوی و منحصر به فرد باشند علاوه بر کاربردی بودن آن ها جنبه زیبایی و آدرس دهی قوی تری خواهند داشت .

المان حروف : این نوع المان همانطور که پیداست به جهت بیان مفهوم خاص از ترکیب حروف و هندسه و گرافیک بهره می برد . و بسیار دیده شده که این المان ها در کنار گذرها یا دروسط بلوارها قرار داده شده است که باید مسایل ترافیکی را نیز در این میان در نظر داشت .

شرکت تابش گستران ، با کمک طراحان زبده و کارآزموده خود آمادگی خود را درزمینه طراحی و ساخت انواع المان ها به همراه نورپردازی آنها اعلام می دارد و آماده ارایه مشاوره رایگان در این زمینه می باشد .

جهت هرگونه سوال یا طرح هر پیشنهادی می توانید به تلفن ها یا مشاورین این شرکت تماس حاصل بفرمایید .Bottom of Form

 

محصولات مشابه

نظرات کاربران

    برای این محصول تاکنون نظری ثبت نشده است.

نظر خود را بیان کنید

نام و نام خانوادگی :

پست الکترونیک :

نظر شما :

آدرس ارتباطی ما

آدرس دفتر : خیابان قاآنی شمالی پلاک165
تلفن: 07132341694
و 07132308865
کارخانه شهرک صنعتی بزرگ شیراز 
071-37742153
موبایل : 09171177561

پست الکترونیک: info@tabeshgostaran.com